Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ P9DS Dual Gel System Side cCamps
Replace blocking plate, buffer chambers, lid or side clamps on your dual gel system with Fisherbrand™ P9DS Dual Gel System Replacement Parts.
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand P9DS Gel Electrophoresis System |
|---|
| Type | Micro Well Comb |
|---|---|
| Format | Microplate |
| For Use With (Equipment) | Owl A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System |
Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System Standard Comb
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs, for use with Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems.
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems |
|---|
Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System: Gaskets
For use with FB-VE10-1 vertical electrophoresis systems
Fisherbrand™ Gel Casting Pouches for FB-GC16-1 Vertical Gel Casters
Maintain the quality of your current gel casting system with Fisherbrand™ Owl™ JGC-2 Gel Casting System Replacement Parts
| Type | Gel Casting Pouch |
|---|---|
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 16 cm |
| For Use With (Equipment) | FB-GC16-1 Vertical Gel Casters |
| For Use With (Application) | Gel Casting |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Dimensions (L x W) | 6.3 x 5.5 in. (16 x 14 cm) |
| Gel Dimensions | 16 x 14 cm |
Fisherbrand™ Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Blank Glass Plate for Owl™ P10DS Dual Gel System
Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System: Alumina Plate
For use with FB-VE 10-1 vertical electrophoresis systems
| Thickness (Metric) | 0.24 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 0.24 cm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | FisherBiotech FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System; Owl™ P7-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Thickness (English) | 0.09 in. |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 10 cm |
| Height (English) | 0.09 in. |
Fisherbrand™ Spacers for FB-GC10-1 Vertical Gel Caster
Spacers for use with FB-GC10-1 Vertical Gel Caster.
| Includes | Two side spacers and one bottom spacer |
|---|---|
| Type | Spacer Set |
| For Use With (Equipment) | Owl P7-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Width (English) Footprint | 5.9 in. |
| Width (Metric) Gel | 10 cm |
| Length (English) Gel | 3.9 in. |
| Width (Metric) | 0.05 cm |
| Width (English) Gel | 3.9 in. |
| Length (Metric) Gel | 10 cm |
| Width (Metric) Footprint | 15 cm |
| Gel Dimensions | 10 x 10 cm |
Invitrogen™ SureCast™ Glass Plates
Leak-free, confident handcasting of your polyacrylamide gels with the Invitrogen™ SureCast™ Handcast System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Zymogram Plus (Gelatin) Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex 10% Zymogram Plus (Gelatin) gels are useful for the detection and characterization of proteases that use gelatin as a substrate. The proteases are run under denaturing conditions and visualized as clear bands against a dark background using a simple renaturing, developing, and staining protocol.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Temperature (Metric) Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 0.1 |
| Separation Range | 30 to 150 kDa (Tris-Glycine Buffer) |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Zymogram Gel |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Thermo Scientific™ Owl™ EasyCast™ B2 and B3 Mini Gel Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs.
| For Use With (Equipment) | Owl™ EasyCast B2 and B3 Mini Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Owl, EasyCast |